Ante Radonić zatvara Dane meteorita Križevci 2024.

Ante Radonić na jednom od ranijih predavanja u Križevcima (foto iz arhive AD Perzeidi)

Nakon tri predavanja tematski prilično usko vezanih uz fenomen meteora i meteorita, a povodom desete godišnjice priznanja meteorita Križevci u svjetskoj znanstvenoj zajednici (26. lipnja 2014.), ovogodišnji festival Dani meteorita Križevci zatvara se četvrtim predavanjem, jednog od najdugovječnijih naših popularizatora astronomije i astronautike, koji nas već više od pedeset godina informira o recentnim uzbudljivim događajima na tom području, što iz Tehničkog muzeja Nikola Tesla u Zagrebu, što preko radija i televizije, pa je njemu prepušteno da nas slobodnim izborom teme izvijesti o tome čime je trenutno svijet zaokupljen kad se radi o svemirskim temama. Shodno tome, predavanje ima naslov: “Povratak na Mjesec”. Naš gost nam je poslao i kratku najavu svog izlaganja:

“Letovi na Mjesec posljednjih godina poprimaju sve više globalni karakter. Proteklih dana slušali smo o ambicioznoj kineskoj robotskoj misiji za Mjesec. Upoznat ćemo se s različitim načinima istraživanja našeg prirodnog satelita te s dinamikom leta i načinom slijetanja na površinu. Bit će riječi o karakteristikama nedavnih misija i o planovima za budućnost. Uzbudljiva istraživanja očekujemo još ove godine. Osvrnut ćemo se na letjelice raznih privatnih tvrtki. Naravno, posebno ćemo govoriti o razvoju raznih sustava za čovjekov povratak na Mjesec. Kad je u pitanju međunarodna suradnja, treba istaći da se mnoge države opredjeljuju za dva različita bloka svemirskih sila. Nema sumnje, od sada Mjesec će stalno biti u žarištu znanstvenika, političara i javnosti. Predavanje će biti popraćeno mnoštvom slika. Posjetitelji će moći postavljati pitanja koja ih zanimaju.”

Zato pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže u tom susretu s popularnim provjerenim stručnjakom za to područje, koji nas je već i prije pedesetak godina upoznavao s prvom utrkom na Mjesec, a imao se prilike i susresti s nekim astronautima koji su hodali Mjesecom.

Predavanje Ante Radonića počinje u 20 sati i 30 minuta u (klimatiziranoj) Multimedijskoj dvorani Gradske knjižnice “Franjo Marković” u Križevcima, koja je uz Astronomsko društvo Perzeidi suorganizator ovoga festivala. U slučaju vedrog neba, nakon predavanja moguće je i promatranje neba sa zvjezdarnice. Ulazak je slobodan, jer ovaj program financijski podržavaju Grad Križevci i Koprivničko-križevačka županija. Dobro došli!

Ante Radonić na Future Hubu u Križevcima 1. srpnja 2021. (foto iz arhive AD Perzeidi)

Večeras program za djecu na Danima meteorita Križevci

U sklopu programa obilježavanja desete obljetnice priznanja meteorita Križevci i objavljivanja u svjetskom registru meteorita, Astronomsko društvo Perzeidi priprema večeras program za djecu u suradnji s križevačkim piscem Josipom Petrlićem Pjerom. Prenosimo pozivnicu na taj program s piščevog bloga, uz napomenu da će se u slučaju lošeg vremena program premjestiti u prostorije Kozmološkog centra (zvjezdarnice) koji se nalazi odmah do predviđene ljetne pozornice, a promatranje neba će u tom slučaju (nažalost) biti otkazano.

Večeras izložba (pravih) meteorita na Danima meteorita Križevci 2024.

Komadić svemira u ruci, na izložbi u Hrašćini 19. svibnja, a večeras i u Križevcima (foto R. Matić)

Dani meteorita Križevci 2024. nastavljaju se večeras, u petak, 19. srpnja, trećim predavanjem vezanim uz temu meteorita, ali i posebnom atrakcijom prije i poslije predavanja. Radi se o izložbi oko pedeset pravih meteorita koje u svojoj privatnoj zbirci posjeduje večerašnji gost festivala, Domjan Svilković, profesor fizike, koji radi kao učitelj fizike na osnovnoj školi u Zagrebu.

I izložba i predavanje održavaju se u istom prostoru kao i dosadašnja predavanja, u (klimatiziranoj) Multimedijskoj dvorani Gradske knjižnice “Franjo Marković” u Križevcima. Izložba će biti dostupna za razgledavanje od 19 sati i 30 minuta, a predavanje počinje u 20 sati i 30 minuta.

Nije nužno na izložbu doći na samom početku, već posjetitelji slobodno mogu dolaziti u vremenu između 19:30 i 20:30, čime bi se izbjegla gužva i postigla bolja “protočnost” kroz izložbu. Važno je samo ne zakasniti na predavanje koje počinje u 20:30, a na kojem će detaljnije biti objašnjena izložba, a izložba će se moći razgledati i još nekoliko minuta poslije predavanja, nakon čega se zatvara.

Na izložbi moći će se neki meteoriti držati i u ruci, neki će se moći promotriti i kroz mikroskop, a moći ćemo se i izvagati posebnom vagom koja mjeri koliko bismo bili teški na Marsu.

Autor izložbe i predavanja “Meteoriti – dotaknite svemir!” ovako je najavio svoj večerašnji nastup u Križevcima:

“Što su to meteoriti? Kako ih prepoznajemo? Od kuda sve dolaze? Što smo sve od njih naučili? Kako započeti s vlastitom kolekcijom? To su samo neka od pitanja na koja ćete saznati odgovor na ovom predavanju i pripadnoj izložbi odabranih meteorita iz najveće privatne kolekcije u Hrvatskoj. Imat ćete priliku, možda po prvi puta, vidjeti i uzeti u ruku pravi komad stijene s Mjeseca i Marsa, dotaknuti rukom najstariji mineral u Sunčevom sustavu, proučiti misteriozne kristalne kuglice – kondre – starije od Zemlje, a nakon predavanja moći ćete iskreno reći da ste i stajali na Marsu! Nemojte propustiti ovu priliku da astronomiju doživite na jedan posve drugačiji način – ne teleskopom, već neposredno rukama i mikroskopom.”

Na izložbu i predavanje pozvani su svi zainteresirani građani, a također i na druženje na terasi križevačke zvjezdarnice poslije predavanja, gdje će (uz osvježavajuća pića) u slučaju vedrog neba biti organizirano promatranje neba, posebno promatranje Mjeseca koji će i večeras biti u povoljnom položaju za promatranje teleskopima.

Organizatori Dana Meteorita Križevci su Astronomsko društvo Perzeidi i Gradska knjižnica “Franjo Marković”, a ovaj program financijski podržavaju Grad Križevci i Koprivničko-križevačka županija, pa je ulazak za sve posjetitelje slobodan.

Djelić izložbe meteorita u Hrašćini prije dva mjeseca (foto R. Matić)
Izložba u Hrašćini 19. svibnja 2024. (foto R. Matić)
Hrašćina, 19. svibnja 2024. (foto R. Matić)
Dorjan Svilković na 8. Hrašćinskom astru 19. svibnja 2024. (foto R. Matić)
Razgledavanje izložbe uz autora, u Hrašćini 19. svibnja 2024. (R. Matić)
Koliko sam težak na Marsu? (foto R. Matić)

Večeras drugo predavanje na Danima meteorita Križevci 2024.

Mr.sc. Ivan Romštajn na Danima meteorita Križevci 12. srpnja 2024. (foto Andrej Dundović)

Prvi dan meteorita Križevci, 12. srpnja, uspješno je održan, uz vrlo dobru posjećenost predavanja mr.sc. Ivana Romštajna i kasnije druženje na promatranju Mjeseca sa zvjezdarnice, sve do ponoći. Večeras nam dolazi drugi gost, ne po prvi put, poznati popularizator astronomije, jedan od zaslužnih za pronalaženje meteorita Križevci i jedan od predstavljača tog meteorita u Križevcima prije 13 godina, nedugo nakon što je pronađen, prof.dr.sc. Željko Andreić.

On će nam u (opet je važno napomenuti: klimatiziranoj!) Multimedijskoj dvorani Gradske knjižnice “Franjo Marković” s početkom u 20:30 održati predavanje pod naslovom “Meteori i meteoriti”. Ovako nam je najavio svoj nastup:

“U predavanju će biti objašnjena pojava meteora i njihovo putovanje kroz Zemljinu atmosferu do potpunog izgaranja, što je najčešći slučaj, ili pak pada ostataka na Zemljinu površinu. U slučaju pada govorimo o meteoritima, koji su nam bitni kao gotovo jedini dostupni uzorci materijala iz ranog Sunčevog sustava. Ukratko će biti opisane razne vrste meteorita.

Malo pažnje posvetit ćemo i modernim metodama opažanja meteora, kojima je naša mala astronomska zajednica značajno doprinijela, počev od Hrvatske meteorske mreže, pronalaska križevačkog meteorita pa do današnje Globalne meteorske mreže.

Osvrnut ćemo se naravno i na Meteorit Križevci i njegov značaj za znanost i našu malu zajednicu, pa u vezi s time spomenuti i povijesni Hrašćinski meteorit.

Na kraju će biti opisani načini amaterskog opažanja meteora, pristupačni svakom zainteresiranom pojedincu, ili još bolje, grupi opažača, pri čemu je težište na opažanju i razonodi.

Željko Andreić je umirovljeni fakultetski profesor fizike (na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu) s više od 50 godina bavljenja amaterskom astronomijom i popularizacijom znanosti. Danas uživa u gledanju neba iz malog mjestašca Merenje, u blizini Zaprešića.”

Na predavanje su pozvani svi zainteresirani građani, a također i na druženje na terasi križevačke zvjezdarnice poslije predavanja, gdje će (uz osvježavajuća pića) biti organizirano i promatranje neba i na terasi i teleskopom pod kupolom, posebno promatranje Mjeseca koji će i večeras biti u vrlo povoljnom položaju i fazi za promatranje teleskopima.

Organizatori Dana Meteorita Križevci su Astronomsko društvo Perzeidi i Gradska knjižnica “Franjo Marković”, a ovaj program financijski podržavaju Grad Križevci i Koprivničko-križevačka županija, pa je ulazak za sve posjetitelje slobodan.

Mr.sc. Ivan Romštajn na Danima meteorita Križevci 12. srpnja 2024. (foto Andrej Dundović)

Večeras prvo predavanje na Danima meteorita Križevci 2024.

U (važno je napomenuti: klimatiziranoj!) Multimedijskoj dvorani Gradske knjižnice “Franjo Marković” večeras u 20:30 počinje prvo predavanje u ciklusu od četiri znanstveno-popularnih predavanja na ovogodišnjim Danima meteorita Križevci koji traju od 12. do 25. srpnja. Predavač je mr.sc. Ivan Romštajn, dugogodišnji popularizator astronomije na zvjezdarnici u Zagrebu. Kako nam je križevački meteorit “doletio” iz asteroidnog (planetoidnog) pojasa, danas ćemo saznati nešto više o tom području Sunčevoga sustava. Predavač nam ovako najavljuje svoj večerašnji nastup koji je nazvao “Što znamo o planetoidima?”:

Od otkrića tijela nazvanog Ceres 1801. godine (tada smatranim novim planetom, nakon toga dugo vremena planetoidom, a u posljednje vrijeme patuljastim planetom) planetoidi su dugo vremena čuvali svoje tajne. Kako su udaljeni i maleni, znanje o njima se polako povećavalo: od vizualnih opažanja, preko spektroskopije i konačno do direktnih istraživanja svemirskim letjelicama. Tako danas znanstvenici u svojim laboratorijima imaju uzorke tla s nekoliko planetoida koji nam govore mnogo o nastanku i razvoju planetoida, ali i o razvoju i događanjima u našem Sunčevom sustavu…

Na predavanje su pozvani svi zainteresirani građani, a također i na druženje na terasi križevačke zvjezdarnice poslije predavanja, gdje će (uz osvježavajuća pića) biti organizirano i promatranje neba i na terasi i teleskopom pod kupolom, posebno promatranje Mjeseca koji će večeras biti u odličnom položaju i fazi za promatranje teleskopima.

Organizatori Dana Meteorita Križevci su Astronomsko društvo Perzeidi i Gradska knjižnica “Franjo Marković”, a ovaj program financijski podržavaju Grad Križevci i Koprivničko-križevačka županija, pa je ulazak za sve posjetitelje slobodan.

Dani meteorita Križevci 2024

Znanstveno-popularna predavanja, promatranja noćnog neba, izložba meteorita i program za djecu. Astronomsko društvo Perzeidi u suorganizaciji s Gradskom knjižnicom “Franjo Marković” Križevci ove godine organizira Dane meteorita Križevci povodom 13. obljetnice pada (4. na 5. veljače 2011.) i pronalaska (20. veljače 2011.) meteorita Križevci, te 10. godišnjice kako je isti priznat i uveden u službeni svjetski katalog meteorita (26. lipnja 2014.).

Program ovogodišnjih Dana meteorita Križevci obuhvaća četiri znanstveno-popularna predavanja renomiranih predavača, znanstvenika i stručnjaka, izložbu meteorita, program za djecu i pet promatranja neba s terase zvjezdarnice i s teleskopom križevačke zvjezdarnice. Tako će u petak, 12. srpnja, od 20:30 sati mr. sc. Ivan Romštajn sa Zvjezdarnice Zagreb održati predavanje na temu “Što znamo o planetoidima?”, zatim će u srijedu 17. srpnja, od 20:30 sati, prof. dr. sc. Željko Andreić, jedan od trojice zaslužnih za određivanje mjesta pada križevačkog meteorita, održati predavanje na temu “Meteori i meteoriti”. U petak, 19. srpnja od 19:30, Domjan Svilković, prof. predstavit će kroz izložbu svoju bogatu zbirku meteorita i održati predavanje “Meteoriti – dotaknite svemir!”, a naš poznati popularizator astronomije i astronautike, Ante Radonić, govorit će u četvrtak, 25. ovog mjeseca od 20:30 o povratku čovjeka na Mjesec. Sva predavanja i izložba održavaju se u Multimedijskog dvorani Gradske knjižnice “Franjo Marković” Križevci.

Ante Radonić u Križevcima 2021. godine u sklopu projekta Future Hub Križevci

Osim predavanja i izložbe, organiziran je i poseban program za djecu – interaktivni susret s piscem za djecu Josipom Petrlićem Pjerom iz Križevaca koji će male (i velike) posjetitelje upoznati sa svojom pričom o križevačkom meteoritu, odnosno kako je on očima pisca doživio križevački meteorit. Pored pričanja o priči bit će i pjesme i glazbe. Volonteri AD Perzeidi dopunit će ovaj susret s književnikom i malom zabavnom radionicom na svemirske teme. Ovaj se događaj održava na ljetnoj pozornici pored zvjezdarnice u Križevcima. Predviđeni su stolci za sjedenje, ali ako se žele ugodnije osjećati, mali i veliki posjetitelji sobom mogu donijeti ležaljke, sklopiva sjedala, dekice i slično. U slučaju lošeg vremena predviđeno mjesto ovog susreta zamijenit će se učionicom Kozmološkog centra odmah pored ljetne pozornice.

Nakon svakog predavanja, izložbe i programa za djecu, u slučaju vedrog neba, čemu se uvijek nadamo, planira se i promatranje neba teleskopima s terase Kozmološkog centra i velikim teleskopom križevačke zvjezdarnice.

Promatranja noćnog neba s križevačke zvjezdarnice / Kozmološkog centra

Za vrijeme odvijanja festivala moguće su i promjene te dopune izloženog programa, o čemu će se obavještavati kroz medije te putem internetskih stranica www.perzeidi.hr i Facebook stranice Astronomskog društva Perzeidi. Ovaj program financijski su podržali Grad Križevci i Koprivničko-križevačka županija.

S uspješne potrage za meteoritom 2011. godine.
Meteorit Križevci
Program Dana meteorita Križevci 2024

Ovaj tjedan posjeti za građanstvo iznimno u petak

Kozmološki centar / križevačka zvjezdarnica iz zraka (foto: D. Samobor)

Radi Međunarodnog festivala folklora koji se održava u Križevcima u četvrtak u večernjim satima ispred zvjezdarnice, Astronomsko društvo Perzeidi pomiče posjete za građanstvo zvjezdarnici iznimno ovaj tjedan s četvrtka na petak, i dalje od 21:30. Od idućeg tjedna vraćamo se na standardne posjete četvrtkom od 21:30. Ovi posjeti su besplatni i nije potrebna najava. Napominjemo posjetiteljima da glavna vrata zaključavamo za vrijeme tih posjeta i otvorena su sporedna vrata, na tornju, nekoliko metara dalje od glavnih vratiju.

Večeras u Zvjezdarnici predavanje o osnovama poznavanja neba

Imamo li sreću da nismo okruženi pretjeranim svjetlosnim onečišćenjem, svake ćemo vedre večeri na nebu moći primjetiti bar nekoliko desetaka nasumično razbacanih svjetlih točkica, koje zovemo zvijezdama. Nismo li česti promatrači pojava na nebeskom svodu, steći ćemo dojam da ne postoji nikakav red, nikakva pravila koja bi nam pomogla u snalaženju među svim tim sličnim svjetlašcima koja se jedva razlikuju samo po sjaju. No, još prije nekoliko tisuća godina rijetki sustavni promatrači neba uočili su bez ikakvih tehničkih pomagala, samo oslanjajući se na vlastiti vid, neka pravila u razmještaju tih točkica, pa i pravila gibanja tih točkica nebom, uočili su periodično ponavljanje istih prizora na nebu i na temelju toga čak sastavili prve kalendare. Razlikovali su jednu svjetlu točkicu od druge pa su im davali imena, ne samo pojedinačnim svjetlim točkicama, već i čitavim skupinama, kad su primijetili da se drže zajedno na nebu u istim rasporedima. U svojoj mašti u razmještajima zvijezda vidjeli su različite oblike, likove i pojave iz svojih priča, mitova i legendi. Na temelju uočenih pravila mogli su čak predviđati kada će se opet ponoviti isti prizori na nebu, a na temelju toga čak i prirodne, klimatske pojave i promjene na Zemlji.

Astronomsko društvo Perzeidi sudjeluje u programu obilježavanju Dana grada Križevaca na svoj način, dnevnim i noćnim promatranjima neba iz grada i sa zvjezdarnice koja je prije nekoliko dana navršila godinu dana svoga rada, te posebno popularnim predavanjem o osnovama poznavanja neba koje će se održati u četvrtak, 25. travnja 2024. godine, u 20 sati u učionici Kozmološkog centra i zvjezdarnice na Trgu svetog Florijana 16.

Na predavanju o osnovama astrognozije, poznavanja neba, koje se mogu svladati i bez “dodatne opreme”, oslanjajući se samo na vlastiti vid, saznat ćemo u manje od sat vremena kako se bez većih teškoća snaći u prizoru koji ugledamo na večernjem i noćnom nebu u bilo koje doba godine, a posebno ovih dana. Koji se prizori ponavljaju i kako učestalo, kako se orijentirati na nebu i po imenima prepoznati najsvjetlije objekte na nebu, koje zvijezde vidimo uvijek na vedrom noćnom nebu, a koje samo u neko doba godine, jesu li uopće sve svjetle točkice na nebu zvijezde ili su neke nešto drugo, kako predvidjeti buduće prizore na nebu, kako se na temelju prizora na nebu možemo orijentirati i na Zemlji, kako na temelju gibanja nebeskih objekata zaključiti o gibanju Zemlje, kako razočarati “ravnozemljaše” i “geocentričare”, pokušat ćemo saznati u druženju i razgovoru sa članovima Astronomskog društva Perzeidi, uz predavanje i prezentaciju dugogodišnjeg popularizatora proučavanja svemira u našem gradu i jednog od osnivača i aktivista Perzeida Ratka Matića. To su samo neka pitanja na koja ćemo tražiti odgovore, a bit će prilike da posjetitelji postavljaju i svoja pitanja. Bude li sreće s vedrim nebom (ili bar djelomično vedrim) nakon predavanja moći ćemo nebo ili bar djeliće neba promotriti i kroz okular teleskopa pod kupolom zvjezdarnice.

Ulazak na predavanje i moguće promatranje neba nakon predavanja slobodan je za sve zainteresirane. Dobro došli u četvrtak u 20 sati u Kozmološki centar i zvjezdarnicu u Križevcima!

Posjet delegacije iz Astronomskog društva Javornik

U subotu, 2. ožujka 2024. godine u posjet Astronomskom društvu Perzeidi i Kozmološkom centru, došla je tročlana delegacija iz Slovenije, iz Astronomskog društva Javornik. Ovo društvo najstarije je astronomsko društvo u Sloveniji, a u posjet Križevcima došli su kako bi razmjenili znanja i iskustva s članovima Perzeida vezano za rad zvjezdarnice, obrazovnih programa i teleskopa te su dali vrijedne savjete domaćinima na temu astrofotografije.

Gosti iz Slovenije imaju dugogodišnje iskustvo u astronomskim promatranjima upravo s vrstom teleskopa kakav se nalazi i u križevačkoj zvjezdarnici, Ritchey–Chrétien, te su usput podesili njegovu optiku koja nije bila optimalno podešena.

Dogovorena je i suradnja među ovim društvima, a sada je na Križevčanima da posjete zvjezdarnicu na Javorniku koja se nalazi na 1140 metara nadmorske visine u zapadnom dijelu Slovenije.

Priopćenje astronomskih društava povodom problema u Hrvatskom astronomskom savezu

Mi, astronomska društva iz svih dijelova Hrvatske, koja su dugogodišnje članice Hrvatskog astronomskog saveza, obraćamo se javnosti zbog problema u kojima se našao Hrvatski astronomski savez zbog prijestupa i samovolje tajnika Saveza Doriana Božičevića, a što je dovelo do raspada upravljačkih struktura u Savezu, stvaranja negativne slike o hrvatskoj astronomskoj zajednici u javnosti te napuštanja i rasipanja članstva Saveza, a čime je Savez doveden do točke gdje mu prijeti potpuno raspuštanje.

Zadaća je astronomskih društava promicanje astronomije i srodnih disciplina te okupljanje zaljubljenika u noćno nebo kako bi širili interes za svemirom, pogotovo kod djece i mladih. U ovom priopćenju navedena astronomska društva, koja sa svojim brojnim članstvom čine većinu aktivne amaterske astronomske zajednice u Hrvatskoj, u desetljećima svog postojanja organizirala su nebrojivo mnogo javnih događanja, promatranja noćnog neba, star-partyja, obrazovnih programa i radionica te javnih znanstveno-popularnih predavanja. Provela su na desetke velikih projekata, od kojih su neki doveli i do uspostava zvjezdarnica poput onih u Višnjanu, Korenici i Križevcima.

Kako bi se bolje koordinirala i predstavila na nacionalnoj razini, astronomska društva okupila su se u Hrvatskom astronomskom savezu koji postoji od 2009. godine. Svrha je Saveza promicanje astronomije na nacionalnoj razini, poticanje suradnje između astronomskih društava te provedba aktivnosti i obrazovnih programa na područjima Hrvatske gdje astronomska društva ne postoje. Upravu Saveza čine predstavnici astronomskih društava članica Saveza koji djeluju na volonterskoj osnovi, dok je glavno operativno tijelo tajnik koji je i zaposlenik Saveza. Savez je član Hrvatske zajednice tehničke kulture.

U posljednjih mjesec dana, članice Saveza su kroz javne objave na društvenim mrežama te kroz medijske natpise uvidjele da u Savezu postoje problemi o kojima nisu informirane na sjednicama Skupština niti drugim kanalima informiranja unutar Saveza. Tajnik Saveza, Dorian Božičević, u zadnje je tri godine u ime Saveza provodio aktivnosti u Jelsi na Hvaru u suradnji s Općinom Jelsa i Turističkom zajednicom Jelsa s ciljem proglašenja Jelse međunarodnom zajednicom tamnog neba, a na inicijativu Turističke zajednice Jelsa. Ovaj trud urodio je plodom i Općina Jelsa proglašena je prvom Međunarodnom zajednicom tamnog neba u južnoj Europi. Cijela bi se suradnja Saveza i Jelse mogla proglasiti uspješnom da Dorian Božičević nije u ovu suradnju umiješao i svoju privatnu stvar. Postoje ozbiljne indicije da je ucjenjivao Općinu i Turističku zajednicu gubitkom ostvarenog statusa koristeći svoj položaj tajnika Saveza i delegata pri Međunarodnoj udruzi za tamno nebo (IDA), kao i svoj utjecaj u astronomskoj zajednici. Pri tome je očito grubo prekršio ne samo temeljna načela Etičkog kodeksa Hrvatske zajednice tehničke kulture i moralne norme,  već je svojim djelovanjem doveo u pitanje i integritet, stručnost i odgovornost funkcije tajnika Saveza te je okaljao ugled Saveza i svih astronomskih društava koje Savez predstavlja.

Po prijavi direktorice Turističke zajednice Jelsa o ovim problemima na Jelsi, Izvršni odbor Saveza glasao je o njegovoj suspenziji, međutim, zbog prijetnji i opstrukcija, ta odluka nije provedena te je većina Izvršnog odbora podnijela ostavke, a cijeli niz članica Saveza pozvao je na smjenu aktualnog tajnika i organizaciju izvanredne sjednice Skupštine Saveza. Iako je dužnost tajnika po Statutu Saveza da postupi po nalogu izvršnog tijela i članica, tajnik se oglušuje i ignorira cijelu situaciju, pravdajući se nesuvislim konstrukcijama o uroti protiv njega i Saveza. Njegov sukob interesa ovdje je očit, jer pored samog radnog mjesta, Savez mu omogućuje i službeni auto te druge pogodnosti na koje odlazi i preko 50% proračuna Saveza financiranog javnim sredstvima, putem Hrvatske zajednice tehničke kulture. S obzirom na to da tajnik odbija postupati po Statutu, manipulira i skriva broj članica s pravom glasa kako bi onemogućio sazivanje izvanredne sjednice Skupštine koja bi mogla dovesti do njegove smjene, zaključujemo da Božičević više ne može vršiti funkciju tajnika Saveza. Treba istaknuti da je u međuvremenu dotični proveo i posve netransparentnu sjednicu skupštine, bez poštivanja minimalnih rokova saziva, a kako bi usvojio program i financijski plan za 2024. godinu. Na toj sjednici većina redovnih članica Saveza odbila je sudjelovanje zbog neregularnosti u sazivu Skupštine, nemogućnosti glasanja o dnevnom redu sjednice i nemogućnosti ikakve rasprave. Na temelju ovih postupaka može se zaključiti da je tajnik u potpunosti privatizirao Savez. Nevjerojatno je da u svim ovim sramotnim postupcima tajnik, koji se diči titulom magistra teologije, ne osjeća nikakav sram i odgovornost.

S obzirom na ovu situaciju, članice Saveza nemaju izbora nego reagirati javno o ovom problemu u Savezu kako bi se ogradile od postupaka tajnika i ukazale na problem te tako umanjile štetu koju čini tajnik Saveza cijeloj astronomskoj zajednici.

Dio članica, AD Vega iz Čakovca i AD Beskraj iz Zagreba, radi ovih događaja upravo je objavio da istupa iz Saveza, a pri čemu imaju našu podršku, dok će dio još pokušati organizirati izvanrednu sjednicu Skupštine kako bi se  na njoj razriješilo tajnika ili raspustilo ovakav privatiziran Savez. Ako to ne uspiju, također će istupiti iz Saveza čime će Savez praktično prestati postojati i sigurno neće predstavljati veliku većinu amaterske astronomske zajednice u Hrvatskoj.

Kakav god epilog ovakvog Saveza bio, niže potpisane članice i dalje će surađivati međusobno i s drugim astronomskim društvima, organizirati događanja na temu svemira, provoditi obrazovne programe, raditi na jačanju i promociji astronomije i prirodnih znanosti u Hrvatskoj te neće dopustiti da samovolja pojedinca uništi zajednicu astronomskih društava u Hrvatskoj, kako god ona bila formalno organizirana.

Astronomsko društvo Koprivnica
www.adkoprivnica.hr

Astronomsko društvo Korenica
www.adk.hr

Astronomsko društvo Kumova Slama, Daruvar
www.kumova-slama.hr

Astronomsko društvo Perzeidi, Križevci
www.perzeidi.hr

Astronomsko društvo Varaždin
www.ad-varazdin.hr

Astronomsko društvo Višnjan
www.astro.hr